Skip to Main Content
print small medium large 

HOME /


Members


Members of the Legislative Assembly
as at August 2, 2019.

Trish Altass Trish Altass
MLA for District 23: Tyne Valley-Sherbrooke
James Aylward Hon. James Aylward
Minister of Health and Wellness
MLA for District 6: Stratford-Keppoch
Michele Beaton Michele Beaton
MLA for District 5: Mermaid-Stratford
Hannah Bell Hannah Bell
MLA for District 11: Charlottetown-Belvedere
Karla Bernard Karla Bernard
MLA for District 12: Charlottetown-Victoria Park
Peter Bevan-Baker Hon. Peter Bevan-Baker
Leader of the Official Opposition
MLA for District 17: New Haven-Rocky Point
Darlene Compton Hon. Darlene Compton
Minister of Finance
Minister Responsible for the Status of Women
MLA for District 4: Belfast - Murray River
Cory Deagle Cory Deagle
Government Whip
MLA for District 3: Montague-Kilmuir
Jamie Fox Hon. Jamie Fox
Minister of Fisheries and Communities
MLA for District 19: Borden - Kinkora
Sonny Gallant Sonny Gallant
Third Party House Leader
MLA for District 24: Evangeline-Miscouche
Ole Hammarlund Ole Hammarlund
MLA for District 13: Charlottetown-Brighton
Robert Henderson Robert L. Henderson
Third Party Whip
MLA for District 25:O'Leary-Inverness
Tina Mundy Stephen Howard
MLA for District 22: Summerside-South Drive
Pat Murphy Hon. Ernie Hudson
Minister of Social Development and Housing
MLA for District 26: Alberton-Bloomfield
Natalie Jameson Natalie Jameson
MLA for District 9: Cahrlottetown - Hillsborough Park
Dennis King Hon. Dennis King
Premier
MLA for District 15: Brackley-Hunter River
Colin LaVie Hon. Colin LaVie
Speaker of the Legislative Assembly
MLA for District 1: Souris - Elmira
Lynne Lund Lynne Lund
Opposition Whip
MLA for District 21: Summerside-Wilmot
Hon. Heath MacDonald Heath MacDonald
MLA for District 16: Cornwall - Meadowbank
Sidney MacEwen
Government House Leader
MLA for District 7: Morell-Donagh
Matthew MacKay Hon. Matthew MacKay
Minister of Economic Growth, Tourism and Culture
MLA for District 20: Kensington-Malpeque
Gordon McNeilly Gordon McNeilly
MLA for District 14: Charlottetown-West Royalty
Hon. Robert Mitchell Robert Mitchell
Leader of the Third Party
MLA for District 10: Charlottetown-Winsloe
Steven Myers Hon. Steven Myers
Minister of Transportation, Infrastructure and Energy
MLA for District 2: Georgetown-Pownal
Hal Perry Hal Perry
Deputy Speaker of the Legislative Assembly
MLA for District 27: Tignish-Palmer Road
Bloyce Thompson Hon. Bloyce Thompson
Minister of Agriculture and Land
Minister of Justice and Public Safety
Attorney General
MLA for District 8: Stanhope-Marshfield
Bradley G. Trivers Hon. Bradley G. Trivers
Minister of Education and Lifelong Learning
Minister of Environment, Water and Climate Change
MLA for District 18: Rustico-Emerald
back to top